D
Darth Vader
Reputation:
Dlaczego pendrive zamiast płyty?
Płyty CD / DVD już od kilku lat, z roku na rok stają się coraz mniej użyteczne. Dzieje się z nimi to co stało się z dyskietkami (FDD). Płyty zostają powoli wyparte przez pamięć Flash. Pamięć Flash obecnie stosowana jest w dyskach SSD, Pendrive, kartach do telefonu (MicroSD) i wielu innych urządzeniach. Pamięć Flash jest tania, szybsza, bardziej pojemna, wielokrotnego użytku, a urządzenia są mniejsze i bardziej poręczne.Warto też dodać że szybkość odczytu danych z typowego pendrive'a USB 3.1, 3.0, a nawet 2.0 jest znacznie większa niż z nośnika optycznego, szczególnie w kwestii czasu dostępu do plików. Wiele nowych

Jaki pendrive jest potrzebny?
Potrzebny jest tutaj pendrive o pojemności co najmniej 8 GB jeżeli jest to obraz systemu Windows 10. Jeżeli jest to starszy system 4 GB powinno wystarczyć. Należy pamiętać że podczas bootowania nasz pendrive zostanie sformatowany oznacza to że wszystkie dane na nim zostaną usunięte. Jeżeli mamy ważne dane na pendrive należy je najpierw przenieść w inne bezpieczne miejsce.Skąd pobrać obraz systemu?
Program Rufus pobieramy z oficjalnej strony.Jak stworzyć bootowalny pendrive w Rufus
Podepnij do portu USB pendrive. Rufus automatycznie wykryje pendrive. Zobaczysz je w polu "Urządzenie". Dobrze jest aby w trakcie całego procesu do portów USB nie były podpięte inne urządzenia, dzięki temu unikniesz ewentualnych pomyłek.Wybieramy nasz obraz ISO. Obok "Wybór bootowania" klikamy WYBIERZ i wybieramy nasz obraz ISO. Opcje programu zostaną automatycznie dostosowane do wymagań pliku obrazu.

Ważna rzecz.
Jeżeli mamy BIOS (nie UEFI) i typ partycji MBR to możemy wybrać system plików FAT32 lub NTFS.
Jeżeli natomiast mamy UEFI to wybieramy system plików FAT32.
Zasada przedstawiona jest niżej na obrazku. Jest to ważne ponieważ pendrive może być niewykrywalny.

Konfigurujemy program Rufus według ustawień poniżej:
- Schemat partycjonowania: MBR (lub GPT jeżeli akurat taki typ partycji mamy na dysku)
- Docelowy system: BIOS lub UEFI
- Nazwa woluminu: wedle uznania np. Windows 10
- System plików: FAT32
- Rozmiar jednostki alokacji: 4096 bajtów (Domyślne)
- Szybkie formatowanie - Zaznaczone
- Utwórz rozszerzoną nazwę i pliki ikon - Zaznaczone
- Szukaj błędnych sektorów na urządzeniu: Można zaznaczyć aczkolwiek nie jest to wymagane.